sobota, 9 marca 2013

Sernik z białą czekoladą i musem malinowym




Składniki na spód:

- herbatniki owsiane (180 g)
- roztopione masło (90 g)
- cukier (35 g)

Składniki na masę serową:

- twaróg śmietankowy (1 kg)
- cukier (100 g)
- mąka (30 g)
- jajka (4)
- biała czekolada (100 g)
- śmietana (co najmniej 18%) (80 g)
- ekstrakt cytrynowy (1 łyżka)(przepis)
- ekstrakt waniliowy (2 łyżki)(przepis)

Pozostałe składniki:

- śmietana (co najmniej 18%) (200 g)
- cukier (15 g)
- maliny (400 g)
- ekstrakt waniliowy (1 łyżka)

Rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Tortownicę (23 cm średnicy) wyłożyć folią aluminiową na dnie i okręcić od zewnątrz.
Przygotować spód ciasta: herbatniki i cukier włożyć do blendera i zmiksować na proszek. Zalać roztopionym masłem i wymieszać. Otrzymaną masę wcisnąć w dno tortownicy i schować do lodówki.
Przygotować masę serową: twaróg, mąkę i cukier dokładnie wymieszać mikserem. Dodawać po jednym jajku, po każdym dokładnie mieszać masę. Roztopić czekoladę (w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej), dodać do masy i wymieszać. Dodać śmietanę, ekstrakt waniliowy i ekstrakt cytrynowy i wymieszać.
Maliny zmiksować i przetrzeć przez sito. Odłożyć trzy łyżki sosu malinowego na bok, a pozostały wlać do masy serowej i delikatnie wymieszać (tak, żeby nie maliny nie zmieszały się dokładnie z serem, ale żeby zostały wyraźne kleksy sosu).
Masę serową przelać do tortownicy ze schłodzonym spodem. Tortownicę wstawić do dużego, płaskiego żaroodpornego naczynia, wlać do naczynia gorącą wodę i wstawić do piekarnika. Piec sernik przez 10 minut, a po 10 minutach zmniejszyć temperaturę w piekarniku do 170 stopni i piec jeszcze przez co najmniej godzinę (sernik jest upieczony kiedy jego powierzchnia jest ścięta, ale dotykając go czuć, że nadal jest bardzo miękki w środku). W połowie pieczenia można przykryć ciasto folią aluminiową, żeby pozostało białe.
W czasie pieczenia sernika wymieszać pozostałą śmietanę, cukier i ekstrakt waniliowy. Po wyjęciu sernika z piekarnika rozprowadzić na nim otrzymany krem, a następnie wylać na niego pozostały sos malinowy i delikatnie wymieszać go z kremem (najłatwiej zrobić to patyczkiem do szaszłyków).
Dopiekać sernik jeszcze przez ok. 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika schłodzić, a następnie schować do lodówki i zostawić w niej co najmniej kilka godzin (najlepiej całą noc) przed krojeniem.




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...