środa, 12 września 2012

Pieczona kaczka


Składniki:

- kaczka (waga ok. 1,5-2 kg)
- kwaśne jabłka (2-3)
- majeranek (5 łyżek)
- sok z połowy cytryny
- sól, pieprz
- oliwa (2 łyżki)
- masło (1 łyżka)
- wino (pół szklanki)
- woda (pół szklanki)

Jeśli kaczka jest zamrożona - rozmrozić w lodówce (ok. 24 godzin). Odkroić szyję i skrzydła, umyć kaczkę i dokładnie wysuszyć papierowym ręcznikiem. Dokładnie wygnieść palcami całe mięso.
Tuszkę natrzeć (od zewnątrz i od środka) solą i skropić w środku cytryną.
Wymieszać sól, pieprz, oliwę i 3 łyżki majeranku i natrzeć kaczkę (od zewnątrz i w środku). Owinąć tuszkę w folię spożywczą i odstawić do lodówki (na kilka godzin lub całą noc).
Przed pieczeniem obrać i pokroić w kostkę jabłka, doprawić je solą, pieprzem i pozostałym majerankiem, nadziać kaczkę i zszyć lub spiąć wykałaczkami, żeby jabłka nie wypłynęły.
Kaczkę ułożyć na kratce w naczyniu żaroodpornym, podlać odrobiną wody wymieszanej z winem i posypać drobno pokrojonym masłem.
Piec bez przykrycia przez ok. 20-30 minut w piekarniku rozgrzanym do 230 stopni, następnie przykryć naczynie, zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i piec jeszcze przez 2 godziny co kilkanaście minut podlewając kaczkę najpierw mieszanką wody i wina, a później wytopionym tłuszczem z dna naczynia. Po dwóch godzinach znów zdjąć przykrywkę i dopiekać jeszcze kilkanaście minut.
Podawać z żurawiną lub borówkami.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...